A Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub "Barlangászati alapismeretek" címen tanfolyamot indít 2009 tavaszán. Jelentkezni a klub székhelyén lehet, minden kedden 20 órakor vagy a 0748843842 telefonszámon (Nagy András). A tanfolyamon való részvétel feltételei: minimum 16 éves életkor, a klubba való beiratkozás és a tagságdíj egy évre való kifizetése.
- Tartalo
m
- Barlangászat és alkotó elemei
- Barlangászat-történelem
- Geológia (Karsztológia)
- Bioszpeológia
- Térképezés, GPS használat
- Barlangi alpintehnika (TSA)
- Elsősegély
- Túraszervezés
- 2009-03-25 Bevezető
2009-03-30 Általános barlangászati ismeretek
2009-04-08 Klubtörténelem, túraszervezés
- 2009-04-15 Topográfia
2009-04-18 Terep - bevezető túra
2009-04-25 Terep - Alpintehnika - elmélet, gyakorlat; Topográfia gyakorlat
2009-04-29 Karsztológia
2009-05-06 Bioszpeológia
2009-05-09 Terep - Karsztológia
2009-05-13 Elsősegély
2009-05-23 Terep - Alpintehnika, topográfia
2009-05-27 Térképkirajzolás
- Általános barlangászati ismeretek - a barlangászat többet jelent mint végigrohanni a földalatti járatokon. Ezen a kurzuson megtudhatjátok mit kell észrevenni, látni, tapasztalni azért, hogy teljes legyen az élmény. Ugyanakkor elmagyarázzuk mik azok a tényezők, amelyek befolyásolják az emberek tűrőképességét és magatartását a föld alatt.
-
- Klubtörténelem - bemutatjuk röviden a Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub tevékenységét és eredményeit a kezdetektől fogva napjainkig.
-
- Túraszervezés - megszervezni és lebonyolítani egy kirándulást nem könnyű dolog. Ha akarjátok, hogy tisztában legyetek azzal, mikre kell odafigyelni kirándulások és táborok szervezésekor azért, hogy mindenkinek jól teljen, végig kell hallgatnotok ezt a kurzust is.
-
- Elsősegély - kiránduláskor a hegytetőn, barlangászatkor a föld alatt nincs közel az orvos ezért azoknak akik ilyen helyekre merészkednek kötelességük az alapvető elsősegély adásához szükséges ismereteket elsajátítani.
-
- Barlangi alpintehnika - ismertetjük a függőleges haladásban használt eszközöket és módszereket. Megismerhetitek a régi és modern eszközök használatának előnyeit és hátrányait is valamint a napjainkban legelterjedtebb felszerelést. Kötélbogok, alapvető szerelési és bekötési szabályok megismerése után terepen tapasztalhatjátok, hogy mit is jelent barlangász szemszögből a kötélen való közlekedés.
-
- Térképészet - e kurzusrész keretén belül megismerkedhettek a barlangi térképek készítési szakaszaival, a terepen lebonyolított merésektől kezdve a végső, kirajzolási formáig. Úgyszintén megtanulhatjátok kezelni a meréshez használt mérőműszereket (iránytű, lejtőszögmérő és lézeres távmérő) valamint a GPS kezelését is. És nem utolsó sorban megismerkedhettek a felszíni térképek használati módjainak a titkaival.
-
- Bioszpeológia - barlangi élővilág kutatása a kezdetektől napjainkig. Híres bioszpeológusokkal és biológiai szempontból híres barlangokkal ismerkedhettek meg. Általános és részletes ismereteket sajátíthattok el a barlangi élővilágról. A barlangi élet evolúcióját és az egyik legfontosabb barlanglakót is elemezzük, a denevért.
-
- Karsztológia - barlangok kialakulását befolyásoló geológiai folyamatokkal ismerkedhettek meg. Tanulmányozzuk a barlang típusokat, azok létrejöttének folyamatát valamint a barlangi és felszíni képződményeket, majd terepen szemléltetjük ezeket.
|